ECO16 London Participants

Our 4th Ecosummit London took place on 11 October 2016 at CodeNode, Skills Matter, 10 South Place, London, EC2M 7EB, GB. 54 speakers including 37 startups went on stage and Ecosummit TV. We enjoyed hosting you at Ecosummit London and hope that you join us soon again.

Past Ecosummit participants: ECO16 Amsterdam, ECO16 Berlin, ECO15 London, ECO15 Berlin, ECO14 London, ECO14 Berlin, ECO13 London, ECO13 Berlin, ECO12 Düsseldorf, ECO12 Berlin and ECO11 Berlin.

ECO16 London Preview

ECO16 London Bus

ECO16 London Participants Cheering

First Name Last Name Company
David Aitken Carbon Trust (Service Provider)
Rory Arneil Ecosummit Ambassador
Nicholas Atkins Georgieff Capital (Service Provider)
Leonie Baneke Eneco Innovation & Ventures (Corporate VC)
Loïc Bar Opinum (Startup)
Mark Bennett Energy Technologies Institute (Accelerator)
Louis Bo Idinvest Partners (VC)
Inken Braunschmidt innogy (Corporate)
Charlotte Breen Grosvenor Estate (Corporate)
Andrew Burford Climate-KIC UK & Ireland (Accelerator)
Thomas Butter Ecosummit (Startup)
James Byrne Sustainable Ventures (Accelerator)
Alejandro Castellanos Hochschule Mannheim (Service Provider)
Rodrigo Castro Ecosummit Ambassador
Devrim Celal Upside Energy (Startup)
Barbora Cermakova CEZ (Corporate)
Fearghal Corbett Ecosummit Ambassador
Jules Cross Life Size Media (Service Provider)
Magnus Dahlin Business Sweden (Service Provider)
Simon Daniel Moixa (Startup)
Wendy Devolder Skills Matter (Service Provider)
Matthias Dill Statkraft Ventures (Corporate VC)
Craig Douglas SET Ventures (VC)
Nils Edlund Applied Nano Surfaces (Startup)
Matthias Engel innogy Corporate Ventures (Corporate VC)
Paul Exley Baker Botts (Service Provider)
Stella Faber Business Sweden (Service Provider)
Neil Foster Baker Botts (Service Provider)
Georgios Foufas Exeger (Startup)
Steffen Funck Statkraft Ventures (Corporate VC)
Gustav Gardbro Vattenfall (Corporate)
Ann-Sofi Gaverstedt Swedish Energy Agency (Accelerator)
Paul Gehres Ecosummit Ambassador
Ben Goldsmith Menhaden Capital (Investor)
Chris Goodall Spinetic Energy (Startup)
James Graham Global Entrepreneur Programme (Service Provider & Angel)
Duncan Grierson Iona Ventures (VC)
Jan Michael Hess Ecosummit (Startup)
George Hanna Qinous (Startup)
Nina Harjula Nordic Innovation Accelerator
Chris Harris Eight19 (Startup)
Knut Hechtfischer Ubitricity (Startup)
Haggai Hofland Raycatch (Startup)
Kate Hofman GrowUp Urban Farms (Startup)
Tony Hynes Aurelia Turbines (Startup)
Stefan Hülsen Statkraft Ventures (Corporate VC)
Kate Jack innogy (Corporate)
Martin Jacobsen Invest in Denmark (Service Provider)
Chris Jackson Kelda Technology (Startup)
Jay Janardhanan Ooho! (Startup)
Robert Jelski Electranova Capital (Corporate VC)
Björn Jernström Ferroamp (Startup)
Pierre-Luc Joffre Aster Capital (VC)
Liselott Johansson Greater than (Startup)
James Johnston Open Utility (Startup)
Joachim Jämttjärn Swedish Energy Agency (Accelerator)
Mirjam Kert Climate-KIC Estonia (Accelerator)
Kai Klapdor ENIT Systems (Startup)
Jana Kolar European Institute of Innovation & Technology (Funder)
Arti Kütt Wisemile (Startup)
Frithjof Laubinger Ecosummit Ambassador
Arleta Lesniewska Ecosummit Ambassador
Therese Lindsley Cleantech Scandinavia (Service Provider)
Andre Lindvest Ubik Solutions (Startup)
Carlos Ludlow-Palafox Enval (Startup)
Tim Lunel CoControl (Startup)
Johannes Mayer Blue Inductive (Startup)
Markku Makkonen Fourdeg (Startup)
Stephen Marcus Cleantech Group (Service Provider)
Sonny Masero Demand Logic (Startup)
Chris Matthew Ecosummit Ambassador
Sarah Melaney Baker Botts (Service Provider)
Ruben Menke Ecosummit Ambassador
Joao Metelo Principle Power (Startup)
Nicolas Milerioux Enovos (Corporate)
Viktor Miskovsky Inven Capital (Corporate VC)
Tom Mitchell Climate-KIC UK & Ireland (Accelerator)
Seyed Mohseni Samad Power (Startup)
Paul Monroe SMAP Energy (Startup)
Arne Morteani ETF Partners (VC)
Alisa Murphy Life Size Media (Service Provider)
Ben Murphy IP Group (VC)
Mack Murray Adgero (Startup)
Adam Nagy Autodesk (Corporate)
Praseeda Nair Growth Business (Press)
Florentine Oberman Ecosummit Ambassador
Sergey Ogorodnov Voltaware (Startup)
Julia Parker Invest in Skåne (Service Provider)
Pierre Paslier Ooho! (Startup)
Anand Phanse Open Utility (Startup)
Simon Phelan HomeTree (Startup)
Detlef Pohl next47 (Corporate VC)
Clemens Pompey innogy (Corporate)
James Potten The Curve (Startup)
Henric Rhedin SHT Sinterma (Startup)
Jason Rine Ecosummit Ambassador
Stephan Röhl Ecosummit (Startup)
Jermaine Saaltink Shell Technology Ventures (Corporate VC)
Sam Salisbury Ignite (Impact VC)
Kristjan Salumaa Wisemile (Startup)
Tanviya Sapru Ecosummit Ambassador
Rene Savelsberg SET Ventures (VC)
Benjamin Schott Sonnen (Startup)
Arjune Shukla Sustainable Ventures (Accelerator)
Rachel Stanley Ecosummit Ambassador
Andreas Stubelius Swedish Energy Agency (Accelerator)
Lucy Symons Open Energi (Startup)
Woon Tan Ecosummit Ambassador
Aled Thomas Climate-KIC UK & Ireland (Accelerator)
Jack Townsend Ecosummit (Startup)
Roger Townsend EDF Energy (Corporate)
Robert Trezona IP Group (VC)
Christopher Tucker Tucker & Partners (Service Provider)
Jill Tully Statoil Energy Ventures (Corporate VC)
Kaija Valdmaa Tallinn Science Park Tehnopol (Service Provider)
Yoram Valent GridON (Startup)
Jeroen van der Beek Eneco Innovation & Ventures (Corporate VC)
Geert van de Wouw Shell Technology Ventures (Corporate VC)
Michiel van Haersma Buma Shell Technology Ventures (Corporate VC)
Kiril Vankov Ecosummit Ambassador
Maria Vlachopoulou Energy Technologies Institute (Accelerator)
Jamie Vollbracht IP Group (VC)
Daniel von Gaertner innogy (Corporate)
Andreas von Richter Aster Capital (VC)
Christopher Walden Swedish Energy Agency (Accelerator)
Joe Warren Powervault (Startup)
Martin Watters Life Size Media (Service Provider)
Hamish Wilson Minus7 (Startup)
Jim Woods The Curve (Startup)
Andrew Wordsworth Sustainable Ventures (Accelerator)

Ecosummit Team at CodeNode

ECO15 London Participants On Stage